Festival Winners

                                       LDF  2019 WINNERS

 

Junior Group                                                                    Reigate Grammer School 
Runners-Up                                                                                     Woking College  
Adult Group                                                                                         Spiral Curtain
Runners-Up                                                                                 Oast Theatre TTAC
Best Junior Actress               Emelye Kenyon-Brown (Reigate Grammer School)
Best Junior Actor                                                    Dan Cuckow (Woking College)
Best Adult Actress                               Elizabeth McCreadie (Oast Theatre TTAC)
Best Adult Actor                                 Tim Brown (Pranksters Theatre Company)
Richard Houghton Award (J)                                                              RAAS Drama 
Richard Houghton Award (S)                                                   Oast Theatre TTAC
New Writing Award (J)                                         Woldingham School  (Alice 13) 
New Writing Award (S)                            Louise Fahey & Millie Thomas  (Greta) 
Director’s Award (J)                           Marianne Hare (Reigate Grammer School)

Director’s Awards (S)                                         Rodney Pearson (Spiral Curtain)

Past Winners

Richard Houghton Award (Junior)        
2005    Therfield School
2006    Cathy Hudson, Director (Therfield School)
2007    Harlequin Youth Theatre
2008    Harlequin Youth Theatre
2009    Feltonfleet School
2010    Caterham School
2011    Applause Youth Theatre Company
2012    Applause Youth Theatre Company        
2013    St. John’s School
2014    Croydon High School
2015    Reed’s School
2016    Bronte Skey (Therfield Theatre Co.)
2017    Croydon High School, Group A
2018    Caterham School

2019    RAAS Drama

 

 

Richard Houghton Award (Senior)        
2005    Evergreen Theatre
2006    Evergreen Theatre
2007    Nathan Cassidy, New Writing (Oast TTAC)
2008    The Freewheelers Theatre Company
2009    Ashtead Players
2010    Manor Theatre Group
2011    The Green Theatre 
2012    Savvy Theatre’s Adult Group        
2013    Phil Bingham & Allan Treadwell 
2014    Churt Amateur Dramatic Society
2015    Sandra Barfield & Geoff Daniels  Sevenoaks)
2016    Terri Winchester (Freewheelers)
2017    Akemi Theatre
2018    Oast Theatre TTAC

2019    Oast Theatre TTAC  

 

 

New Writing Award (Junior)      
2008    Emily Stewart (‘The Third Expedition’)
2012    Rosie Lloyd (‘Passenger’)
2013    St. John’s School (‘The Prawn King’)
2015    Rosie Clarke (‘Kill the Lights’)
2016    Reigate Grammar School (‘Alzheimer’s’)
2017    Bronte Skey, Eddie Keenan,

             Douglas Harnoll   ( Tainted Rose)
2018    Caterham School Junior Rep. (Destiny)

2019    Woldingham School  (Alice 13)

New Writing Award (Senior)    
2008    Wilf Hashimi (‘May we? Oui, mais …’)
2009    Tony Earnshaw (‘The Door’)
2010    Stefan Dubois (‘Obeying Orders’)
2011    Tony Earnshaw (‘Visiting Time’)
2012    Wilf Hashimi (‘Saving for Dolphins’)        
2013    Geoff Rose-Michael (‘Cold-Blooded Killer’)
2014    Jo Stone (‘Enemies’)
2015    Georgina Tremayne (‘Marie’s Crisis Café’)
2016    Phil Bingham (‘Precipice’)
2017    Branko Ruzic,  (The Donor)
2018    Laura Harper  (We are the Multitude)

2019    Louise Fahey & Millie Thomas  (Greta)  

Adjudicator’s Award
2004    Freewheelers Theatre Company

 


Director’s Award (Junior)
2015    Rodney Pearson (Cobham Players
2016    Bronte Skey  (Therfield Theatre Co.)
2017    Claire Nevers, Gina Marshall  (Woking College Theatre Co.)
2018    Jo Warburton, Alex Powell  (City of London Freemen’s School)

2019    Marianne Hare (Reigate Grammer School)

 

Director’s Award (Senior)
2015    Rodney Pearson (Cobham Players
2016    Judith Dolley (RDG)
2017    Mark Rumble  (Runnymede Drama Group)
2018    Sandra Barfield  (Oast Theatre TTAC)

2019    Rodney Pearson (Spiral Curtain)

The Coach Trophy – Adult Winners
2004    Fetcham Players
2005    Ashtead Players
2006    Ember Players
2007    Runnymede Drama Group
2008    The Guidbury’s
2009    Sevenoaks Players
2010    Woldingham Players
2011    Prometheus Theatre Company
2012    Runnymede Drama Group
2013    Cobham Players
2014    The Pranksters Theatre Company
2015    Cobham Players
2016    Runnymede Drama Group
2017    Runnymede Drama Group
2018    Tiger Theatrical Productions

2019    Spiral Curtain


Best Adult Actress            
2004    Tracey Renwick (Ember Players)
2005    Amanda Fairbank Hynes (Ashtead Players)
2006    Mary Taylor (Cobham Players)
2007    Elizabeth Lattimore (Claygate)
2008    Sharon Radburn (Head 2 Head)
2009    Linda Hart (Sevenoaks Players)
2010    Millie Hart & Samantha Myers (Cobham Players)
2011    Vanessa Morley (Capricorn Theatre Company)
2012    Stephanie Adams (St. Paul’s Drama Group)    
2013    Kate Chambers (Woking College)
2014    Emma Dixon (Epsom Players)
2015    Annie Young (Barfield Players)
2016    Elizabeth McCreadie (TTAC)
2017    Karen Dix (Oast Theatre TTAC - A)
2018    Elizabeth McCreadie (Oast Theatre TTAC)

2019   Elizabeth McCreadie (Oast Theatre TTAC)


Best Adult Actor            
2004    Bob Hamilton (Fetcham Players)
2005    Mike May (Fetcham Players)
2006    Edward Turtle (Bookham Players)
2007    Richard Jeffreys (Stag Theatre)
2008    Bob Wells (Byfleet Players)
2009    Tom Cobley & Chris Westgate (MV Scriptwriting Grp)
2010    David Cunnigham (MV Scriptwriting Group)2011                                           Duncan Wigman & Jamie Sims (Prometheus)
2012    David Webb (Runnymede Drama Group)
2013    Jason Lambert (Cobham Players)
2014    Daniel Shelley (Like Minds)
2015    Adam Dryer (Tiger Productions)
2016    Nick Smith (TTAC)
2017    Josh Smith (Runnymede Drama Group)
2018    Adam Dryer  (Tiger Theatrical Productions)

2019    Tim Brown (Pranksters Theatre Company)

The Mini Trophy – Junior Winners
2004    ECH Actors
2005    Centre Stage Theatre School
2006    Therfield School
2007    Therfield School
2008    Therfield School
2009    Caterham School
2010    Applause Youth Theatre Company
2011    Woking College Theatre Company
2012    Woking College Theatre Company
2013    Applause Youth Theatre Company
2014    St. John’s School
2015    Reigate Grammar School
2016    St John’s School
2017    Reigate Grammer School
2018    City of London Freemen’s School

2019    Reigate Grammer School

Best Junior Actress
2004    Amanda Fairbank Hynes (Ashtead PA)
2005    Alice Bird (ECH Actors)
2006    Lucy Ebison (St. John’s School)
2007    Katherine Sparshatt (Chipstead)
2008    Jessie Stent (AYTCo)
2009    Emma O’Brien (Caterham)
2010    Jessica Dolan (Goffs School)
2011    Rosie Lloyd (L’head Performing Arts)
2012    Jessica Stent (AYTCo)        
2013    Lara Queiros (George Abbot School)
2014     Georgia Taylor (Woking College Theatre Co.)
2015    Kelly Walton (AYTCo)
2016    Goya Verity (Reigate Grammar School)
2017    Louisa Mangat-Daley (EEHS Performers)
2018    Grace Godfrey  (Caterham School)

2019   Emelye Kenyon-Brown (Reigate Grammer School

Best Junior Actor            
2004    Thomas Wood (Centre Stage)
2005    Jasper Loxton (St. John’s School)
2006    Joe Newton (Therfield School
2007    Joe Newton (Therfield School)
2008    Jonathan Lloyd (Therfield School)
2009    Barnie Banks (St. John’s School)
2010    Jamie Fawcett & Jack Flammiger (AYTCo)
2011    Jack Flammiger (AYTCo)
2012    Robbie Ventham (St. John’s School)        
2013    Andrew Chalmers (St. John’s School)
2014    Matthew Mahoney (AYTCo)
2015    Matthew Mahoney (AYTCo)
2016    Jay Small (In Yer Face Productions)
2017    Joshua Millar (Caterham School) 

2018    Jeremy Kolker  (Woking College)                                        2019   Tim Brown (Pranksters Theatre Company)