Home Festival 2019 Tickets Winners Gallery About Us Contact Us

Past Winners

The Mini Trophy – Junior Winners

2004 ECH Actors

2005 Centre Stage Theatre School

2006 Therfield School

2007 Therfield School

2008 Therfield School

2009 Caterham School

2010 Applause Youth Theatre Company

2011 Woking College Theatre Company

2012 Woking College Theatre Company

2013 Applause Youth Theatre Company

2014 St. John’s School

2015 Reigate Grammar School

2016 St John’s School

2017 Reigate Grammer School



Best Junior Actress

2004 Amanda Fairbank Hynes (Ashtead PA)

2005 Alice Bird (ECH Actors)

2006 Lucy Ebison (St. John’s School)

2007 Katherine Sparshatt (Chipstead)

2008 Jessie Stent (AYTCo)

2009 Emma O’Brien (Caterham)

2010 Jessica Dolan (Goffs School)

2011 Rosie Lloyd (L’head Performing Arts)

2012 Jessica Stent (AYTCo)  

2013 Lara Queiros (George Abbot School)

2014  Georgia Taylor (Woking College Theatre Co.)

2015 Kelly Walton (AYTCo)

2016 Goya Verity (Reigate Grammar School)

2017 Louisa Mangat-Daley (EEHS Performers)



Best Junior Actor   

2004 Thomas Wood (Centre Stage)

2005 Jasper Loxton (St. John’s School)

2006 Joe Newton (Therfield School

2007 Joe Newton (Therfield School)

2008 Jonathan Lloyd (Therfield School)

2009 Barnie Banks (St. John’s School)

2010 Jamie Fawcett & Jack Flammiger (AYTCo)

2011 Jack Flammiger (AYTCo)

2012 Robbie Ventham (St. John’s School)  

2013 Andrew Chalmers (St. John’s School)

2014 Matthew Mahoney (AYTCo)

2015 Matthew Mahoney (AYTCo)

2016 Jay Small (In Yer Face Productions)

2017 Joshua Millar (Caterham School)                       






Richard Houghton Award (Junior)  

2005 Therfield School

2006 Cathy Hudson, Director (Therfield School)

2007 Harlequin Youth Theatre

2008 Harlequin Youth Theatre

2009 Feltonfleet School

2010 Caterham School

2011 Applause Youth Theatre Company

2012 Applause Youth Theatre Company  

2013 St. John’s School

2014  Croydon High School

2015 Reed’s School

2016 Bronte Skey (Therfield Theatre Co.)

2017 Croydon High School, Group A



New Writing Award (Junior)   

2008 Emily Stewart (‘The Third Expedition’)

2012 Rosie Lloyd (‘Passenger’)

2013  St. John’s School (‘The Prawn King’)

2015 Rosie Clarke (‘Kill the Lights’)

2016 Reigate Grammar School (‘Alzheimer’s’)

2017 Bronte Skey, Eddie Keenan, Douglas Harnoll

  ( Tainted Rose)



  






LDF  2018 WINNERS


Junior Group                     City of London Freemen’s School

Runners-Up                       Woking College Theatre Company

Adult Group                      Tiger Theatrical Productions

Runners-Up                       Oast Theatre Company

Best Junior Actress            Grace Godfrey (Caterham School)

Best Junior Actor               Jeremy Kolker ( Woking College)

Best Adult Actress             Elizabeth McCreadie ( Oast Theatre TTAC)

Best Adult Actor                Adam Dryer ( Tiger Theatrical Prods.)

Richard Houghton Award (J)    Caterham School

Richard Houghton Award (S)   Oast Theatre TTAC

New Writing Award (J)       Caterham School Junior Rep (Destiny)

New Writing Award (S)      Laura Harper (We are the Multitude)

Director’s Award (J)          Jo Warburton, Alex Powell

                                              (City of London Freemen’s School)

Director’s Awards (S)         Sandra Barfield (Oast Theatre TTAC)


The Coach Trophy – Adult Winners

2004 Fetcham Players

2005 Ashtead Players

2006 Ember Players

2007 Runnymede Drama Group

2008 The Guidbury’s

2009 Sevenoaks Players

2010 Woldingham Players

2011 Prometheus Theatre Company

2012 Runnymede Drama Group

2013 Cobham Players

2014 The Pranksters Theatre Company

2015 Cobham Players

2016 Runnymede Drama Group

2017 Runnymede Drama Group



Best Adult Actress   

2004 Tracey Renwick (Ember Players)

2005 Amanda Fairbank Hynes (Ashtead Players)

2006 Mary Taylor (Cobham Players)

2007 Elizabeth Lattimore (Claygate)

2008 Sharon Radburn (Head 2 Head)

2009 Linda Hart (Sevenoaks Players)

2010 Millie Hart & Samantha Myers (Cobham Players)

2011 Vanessa Morley (Capricorn Theatre Company)

2012 Stephanie Adams (St. Paul’s Drama Group)

2013 Kate Chambers (Woking College)

2014 Emma Dixon (Epsom Players)

2015 Annie Young (Barfield Players)

2016 Elizabeth McCreadie (TTAC)

2017 Karen Dix (Oast Theatre TTAC - A)



Best Adult Actor   

2004 Bob Hamilton (Fetcham Players)

2005 Mike May (Fetcham Players)

2006 Edward Turtle (Bookham Players)

2007 Richard Jeffreys (Stag Theatre)

2008 Bob Wells (Byfleet Players)

2009 Tom Cobley & Chris Westgate (MV Scriptwriting Grp)

2010 David Cunnigham (MV Scriptwriting Group)2011 Duncan Wigman & Jamie Sims (Prometheus)

2012 David Webb (Runnymede Drama Group)

2013 Jason Lambert (Cobham Players)

2014 Daniel Shelley (Like Minds)

2015 Adam Dryer (Tiger Productions)

2016 Nick Smith (TTAC)

2017 Josh Smith (Runnymede Drama Group)




Richard Houghton Award (Senior)  

2005 Evergreen Theatre

2006 Evergreen Theatre

2007 Nathan Cassidy, New Writing (Oast TTAC)

2008 The Freewheelers Theatre Company

2009 Ashtead Players

2010 Manor Theatre Group

2011 The Green Theatre

2012 Savvy Theatre’s Adult Group  

2013 Phil Bingham & Allan Treadwell

2014 Churt Amateur Dramatic Society

2015 Sandra Barfield & Geoff Daniels (Sevenoaks)

2016 Terri Winchester (Freewheelers)

2017 Akemi Theatre


New Writing Award (Senior)

2008 Wilf Hashimi (‘May we? Oui, mais …’)

2009 Tony Earnshaw (‘The Door’)

2010 Stefan Dubois (‘Obeying Orders’)

2011 Tony Earnshaw (‘Visiting Time’)

2012 Wilf Hashimi (‘Saving for Dolphins’)  

2013 Geoff Rose-Michael (‘Cold-Blooded Killer’)

2014 Jo Stone (‘Enemies’)

2015 Georgina Tremayne (‘Marie’s Crisis Café’)

2016 Phil Bingham (‘Precipice’)

2017 Branko Ruzic,  (The Donor)





Adjudicator’s Award

2004 Freewheelers Theatre Company





Director’s Award (Junior)

2015 Rodney Pearson (Cobham Players

2016 Bronte Skey  (Therfield Theatre Co.)

2017 Claire Nevers, Gina Marshall  (Woking College Theatre Co.)



Director’s Award (Senior)

2015 Rodney Pearson (Cobham Players

2016 Judith Dolley (RDG)

2017 Mark Rumble  (Runnymede Drama Group)







Click to see complete results list