Home Festival 2017 Tickets Winners Gallery About Us Contact Us

Past Winners

The Mini Trophy – Junior Winners

2004 ECH Actors

2005 Centre Stage Theatre School

2006 Therfield School

2007 Therfield School

2008 Therfield School

2009 Caterham School

2010 Applause Youth Theatre Company

2011 Woking College Theatre Company

2012 Woking College Theatre Company

2013 Applause Youth Theatre Company

2014 St. John’s School

2015 Reigate Grammar School



The Coach Trophy – Adult Winners

2004 Fetcham Players

2005 Ashtead Players

2006 Ember Players

2007 Runnymede Drama Group

2008 The Guidbury’s

2009 Sevenoaks Players

2010 Woldingham Players

2011 Prometheus Theatre Company

2012 Runnymede Drama Group

2013 Cobham Players

2014 The Pranksters Theatre Company

2015 Cobham Players



Best Junior Actress

2004 Amanda Fairbank Hynes (Ashtead PA)

2005 Alice Bird (ECH Actors)

2006 Lucy Ebison (St. John’s School)

2007 Katherine Sparshatt (Chipstead)

2008 Jessie Stent (AYTCo)

2009 Emma O’Brien (Caterham)

2010 Jessica Dolan (Goffs School)

2011 Rosie Lloyd (L’head Performing Arts)

2012 Jessica Stent (AYTCo)  

2013 Lara Queiros (George Abbot School)

2014  Georgia Taylor (Woking College Theatre Co.)

2015 Kelly Walton (AYTCo)



Best Junior Actor   

2004 Thomas Wood (Centre Stage)

2005 Jasper Loxton (St. John’s School)

2006 Joe Newton (Therfield School

2007 Joe Newton (Therfield School)

2008 Jonathan Lloyd (Therfield School)

2009 Barnie Banks (St. John’s School)

2010 Jamie Fawcett & Jack Flammiger (AYTCo)

2011 Jack Flammiger (AYTCo)

2012 Robbie Ventham (St. John’s School)  

2013 Andrew Chalmers (St. John’s School)

2014 Matthew Mahoney (AYTCo)

2015 Matthew Mahoney (AYTCo)


Best Adult Actress   

2004 Tracey Renwick (Ember Players)

2005 Amanda Fairbank Hynes (Ashtead Players)

2006 Mary Taylor (Cobham Players)

2007 Elizabeth Lattimore (Claygate)

2008 Sharon Radburn (Head 2 Head)

2009 Linda Hart (Sevenoaks Players)

2010 Millie Hart & Samantha Myers (Cobham Players)

2011 Vanessa Morley (Capricorn Theatre Company)

2012 Stephanie Adams (St. Paul’s Drama Group)

2013 Kate Chambers (Woking College)

2014 Emma Dixon (Epsom Players)

2015 Annie Young (Barfield Players)



Best Adult Actor   

2004 Bob Hamilton (Fetcham Players)

2005 Mike May (Fetcham Players)

2006 Edward Turtle (Bookham Players)

2007 Richard Jeffreys (Stag Theatre)

2008 Bob Wells (Byfleet Players)

2009 Tom Cobley & Chris Westgate (MV Scriptwriting Group)

2010 David Cunnigham (MV Scriptwriting Group)

2011 Duncan Wigman & Jamie Sims (Prometheus)

2012 David Webb (Runnymede Drama Group)

2013 Jason Lambert (Cobham Players)

2014 Daniel Shelley (Like Minds)

2015 Adam Dryer (Tiger Productions)




Adjudicator’s Award

2004 Freewheelers Theatre Company


Richard Houghton Award (Junior)  

2005 Therfield School

2006 Cathy Hudson, Director (Therfield School)

2007 Harlequin Youth Theatre

2008 Harlequin Youth Theatre

2009 Feltonfleet School

2010 Caterham School

2011 Applause Youth Theatre Company

2012 Applause Youth Theatre Company  

2013 St. John’s School

2014  Croydon High School

2015 Reed’s School



Richard Houghton Award (Senior)  

2005 Evergreen Theatre

2006 Evergreen Theatre

2007 Nathan Cassidy, New Writing (Oast TTAC)

2008 The Freewheelers Theatre Company

2009 Ashtead Players

2010 Manor Theatre Group

2011 The Green Theatre

2012 Savvy Theatre’s Adult Group  

2013 Phil Bingham & Allan Treadwell

2014 Churt Amateur Dramatic Society

2015 Sandra Barfield & Geoff Daniels (Sevenoaks)



New Writing Award (Junior)   

2008 Emily Stewart (‘The Third Expedition’)

2012 Rosie Lloyd (‘Passenger’)

2013  St. John’s School (‘The Prawn King’)

2015 Rosie Clarke (‘Kill the Lights’)


  

New Writing Award (Senior)

2008 Wilf Hashimi (‘May we? Oui, mais …’)

2009 Tony Earnshaw (‘The Door’)

2010 Stefan Dubois (‘Obeying Orders’)

2011 Tony Earnshaw (‘Visiting Time’)

2012 Wilf Hashimi (‘Saving for Dolphins’)  

2013 Geoff Rose-Michael (‘Cold-Blooded Killer’)

2014 Jo Stone (‘Enemies’)

2015 Georgina Tremayne (‘Marie’s Crisis Café’)



Director’s Award (Senior)

2015 Rodney Pearson (Cobham Players







LDF  2016 WINNERS


Junior Group                     St. John’s School

Runners-Up                       Applause Youth Theatre Company

Adult Group                      Runnymede Drama Group

Runners-Up                       Tonbridge Theatre Arts Club

Best Junior Actress           Goya Verity (Reigate Grammar School)

Best Junior Actor              Jay Small (In Yer Face Productions)

Best Adult Actress            Elizabeth McCreadie (TTAC)

Best Adult Actor               Nick Smith (TTAC)

Richard Houghton Award (J)    Bronte Skey (Therfield Theatre Co.)

Richard Houghton Award (S)   Terri Winchester (Freewheelers)

New Writing Award (J)      Reigate Grammar School (‘Alzheimer’s’)

New Writing Award (S)     Phil Bingham (‘Precipice’)

Director’s Award (S)         Judith Dolley (RDG)

Director’s Awards (J)        Bronte Skey  (Therfield Theatre Co.)