Home Festival 2018 Tickets Winners Gallery About Us Contact Us

Festival Details & Running Lists

ALL evening programmes start at 7.00pm


Tuesday 8 May


Richmond College Theatre Company

Strangers

Members of the company             (PG)


Woldingham School

Me, My Selfie and I

Jonathan Dorf

RAAS Drama -

Royal Alexandra and Albert School

The Poorly Written Play Festival

Carolyn Gage

Wednesday 9 May

Thursday 10 May

St Paul’s Academy

Living with Lady Macbeth

Rob John


Carshalton High School for Girls Group

A Midsummer Night’s Dream

Abridged by the director from William Shakespeare

Carshalton High School for Girls Group

Streuth

Michael Green

Friday 11 May

Caterham Junior Rep.

Destiny


Members of the company


Caterham School Young Rep.

Absent


Members of the company

Caterham School Young Rep.

Next Stop

Caitlin Mear with support from

 the company

Caterham School Junior Rep.

Us and Them

David Campton

Caterham School Rep.

Liberty

Sanjana Idnani

Caterham School Rep.

The Waiting Game

Lucas Ashton

Monday 7 May

Group Play Author/s

City of London Freeman’s School

Persephone

Devised by the group

Croydon High School

A Midsummer Night’s Dream

Abridged from William Shakespeare


Dandelion Theatre Arts

Find Me, Catch Me, Keep Me

Devised by the group

Reed’s School

Gargantua

Carl Grose

Footloose Drama Club

Pitched Perfectly

Hannah Underwood


Monday 14 May

Tuesday 15  May

Announcement of Junior Awards and Nominations

Akemi A

The Fog of War

Joanne Higginson

James Terry Workshop

Shelter

Alun Owen

Akemi B

The Magical Land Behind the Couch

Sally McCormack


Oast Theatre TTAC

Strangers

Colin and Mary Crowther

Sevenoaks

The Allotment

Gillian Plowman


Oast Theatre TTAC

Ghost Story

Mark Ravenhill

Simply Theatre

We are the Multitude

Laura Harper                              (PG)

Tiger Theatrical Productions

Jesus my Boy

John Dowie

Friday 18  May

Thursday 17   May

Wednesday 16 May

Announcement of Adult Awards and Nominations





19 May 2018

Awards Night

The winning plays from our Junior and Adult sections will perform again.


Plus awards will be given in both categories for:

Best Actor,   Best Actress,   Best Director,    Best New Writing,

and The Richard Houghton Award for Outstanding Achievement at The Festival.

Applause Youth Theatre Company  

Picnic at Hanging Rock

Adapted by Tom Wright

from the novel by Joan Lindsay

Centre Stage Dance and Drama

Underneath

Lindsay Price

Woking College Theatre Company

Cider with Rosie

Adapted by James Roose-Evans

from the novel by Laurie Lee

Click for Full 2017 Results